Kezdőlap Üzlet Nagy bejelentést tett az Egyesült Államok, óriási lehetőség a MOL-nak.

Nagy bejelentést tett az Egyesült Államok, óriási lehetőség a MOL-nak.

által Gabor

Óriási lehetőségek a MOL számára az Egyesült Államok döntésének következtében

Az Egyesült Államok kormányának legújabb lépése új szakaszába léphet a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) jövőjének alakulásában. A hírek szerint az amerikai hatóságok engedélyezték, hogy a NIS 2026. március 24-ig tárgyalásokba kezdjen az orosz tulajdonosi részesedésének értékesítéséről. E feldolgozás már régóta szükséges, mivel a vállalatot érintő nemzetközi szankciók következtében Szerbiában megállt az ország egyetlen kőolajfinomítójának működése.

Az RTS szerb állami televízió tájékoztatása szerint a Világpolitikai események közepette a NIS szankciók miatt nem tud működési engedélyt szerezni, amely lehetővé tenné számára, hogy nyersolajat vásároljon és feldolgozzon. A vállalat üzemeléséhez tehát nélkülözhetetlen egy új irányvonal, amely magában foglalhatja a külföldi befektetőkkel való együttműködést.

Az orosz fél érdekeltsége a NIS-ben

A NIS vállalat tulajdonosi struktúrája eléggé bonyolult. Jelenleg az orosz Gazprom 11,3%-os részesedéssel bír a NIS-ben, míg leányvállalata, a Gazprom Neft, 44,9%-ot birtokol. Ezzel szemben a szerb állam 29,9%-ot képvisel, a maradék pedig kisrészvényesek és alkalmazottak között oszlik meg. Ez a variáció arra utal, hogy a potenciális eladások és vásárlások nagy hatással lehetnek a cég jövőbeli nyereségére és a sereghajtók helyzetének javítására.

A MOL is érdekelt a tárgyalásokban, mivel Szerbia ellátásába fokozatosan célzott erőfeszítéseket tett. Az eddigi információk hiánya ellenére Aleksandar Vucic szerb elnök megerősítette, hogy a Gazprom tárgyal a MOL-lal a NIS többségi részvényeinek esetleges eladásáról.

A finomító jövője és a benne rejlő lehetőségek

A NIS pancsovai finomítója, az ország egyetlen ilyen létesítménye, jelenleg olaj nélkül működik, hiszen az amerikai szankciók következtében leállt a Horvátországon keresztül érkező nyersolaj szállítása. Az amerikai pénzügyminisztérium által elrendelt szankciók nyomán kialakult helyzet, bár nehezen kezelhető, de új lehetőségeket kínál a MOL számára, és akár a helyi piacon való megerősödést is jelentheti.

Ahogy az események alakulnak, figyelembe kell venni, hogy a NIS-es tárgyalások nem csupán a cég sorsát, hanem a szerb energiaellátás biztonságát is befolyásolják. A befektetők számára kínált nyújtott lehetőségek felkeltik a figyelmet, és ez hozzásegíthet a régió energiabiztonságának javításához.

Összegzésképpen, a MOL számára az Egyesült Államok döntése új kapukat nyithat a beszerzés terén, miközben a régió energiaellátásának jövője is a dobogóra kerülhet a piaci kereslet és a globális politikai tényezők tükrében.

Forrás: www.origo.hu/gazdasag/2025/12/nis-mol-hatarido-tulajdon

Ezt is kedvelheted