Kezdőlap Külföldi hírek Románia és Bulgária is örömmel fogadná az amerikai szankciók alóli mentességet, mint Magyarország.

Románia és Bulgária is örömmel fogadná az amerikai szankciók alóli mentességet, mint Magyarország.

által Gabor

Szankciók és energiabiztonság: Románia és Bulgária lépései az amerikai intézkedések ellen

Románia és Bulgária sürgősen cselekedni kényszerül, hogy megvédje orosz tulajdonú finomítóit az Egyesült Államok Lukoil- és Rosneft-ellenes szankcióitól. Mindkét ország reménykedik abban, hogy olyan mentességet kaphat, mint Magyarország, amely már sikeresen elérte ezt. A helyzet sürgőssége különösen fontos, hiszen a szankciók – 2025. november 21-én – lépnek életbe, és a két kormánynak biztosítania kell az üzemanyag-ellátás folytonosságát.

Bulgária parlamentje már jogi lépéseket tett, jóváhagyták azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy menedzsert nevezzenek ki a Lukoil tulajdonában lévő burgaszi finomító élére. A kinevezett menedzser széles jogkörrel rendelkezne, megengedve a finomító működésének irányítását és eladásának jóváhagyását, szükség esetén pedig akár államosítást is végrehajthatna.

Románia ugyanakkor még nem hozott végleges döntést az ügyben. Bukarestben fontolgatják a szankciók meghosszabbítását, miközben készítik válaszukat a helyzetre. Egy névtelenséget kérő magas rangú kormánytisztviselő elmondta, hogy a nemzeti tulajdonba vételt utolsó lehetőségnek tekintik, azonban Bogdan-Gruia Ivan energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy Bukarest operatív szempontból felkészült minden lehetséges forgatókönyvre.

Miközben a helyzet egyre bonyolultabbá válik, a finomítók lehetséges új tulajdonosainak megtalálása egyre nehezebb feladat. A svájci Gunvor kereskedelmi vállalat visszavonta az ajánlatát a Lukoil nemzetközi eszközeinek megvásárlására, miután az amerikai pénzügyminisztérium elutasította az eladási javaslatot. Az operatív működtetés ugyan megoldható, azonban a tényleges eladás jogi és pénzügyi kockázatai komoly fenyegetést jelentenek a potenciális vásárlók számára.

Bulgáriában a Lukoil-finomító az ország üzemanyag-szükségletének akár 80%-át biztosítja, így ezek leállása drámai következményekkel járhat. A bulgár kormány már korábban figyelmeztetett arra, hogy ha a finomító leáll, az Szófiát ellátás nélkül hagyhatja. Romániában a Petrotel finomító az ország fogyasztásának körülbelül 20%-át adja, így a hatások itt is érezhetőek lesznek, bár a helyzet mérsékeltebb lehet.

Moldova is lépéseket tett, és javaslatot nyújtott be, hogy megvásárolná a Lukoil-eszközöket, közöttük egy repülőgép-üzemanyag-raktárat, és Washingtontól is a szankciók elhalasztását kéri. Külpolitikai dimenziókban Németország hat hónapos mentességet kapott a Schwedt-finomítóra, amely állami ellenőrzés alatt áll, ami tovább bonyolítja a helyzetet az uniós szintű intézkedések összehangolásának szükségességével.

Összességében a Lukoil- és Rosneft-szankciók nemcsak gazdasági kihívást jelentenek, hanem jogi, politikai és ellátásbiztonsági kockázatokkal is járnak. Románia és Bulgária lépései most dőlnek el, és világossá válik, hogy a megoldást csak összehangolt, európai szintű fellépés biztosíthatja.

Orbán Viktor ügyes manőverei révén Magyarország kiemelkedett az amerikai szankciók alól, a bolgár média elismeréssel beszél a magyar kormányfőről, aki így biztosítja az ország energiabiztonságát, miközben a legnagyobb orosz olajvállalatok nemzetközi ügyei jelentős akadályokkal néznek szembe.

A helyzet folyamatosan fejlődik, és a további intézkedések bejelentésére is sor kerülhet a közeljövőben, amely kihatással lesz a regionális energiapiacokra.

Forrás: www.origo.hu/kulpol/2025/11/magyarorszag-mentesseg-szankcio-romania-bulgaria

Ezt is kedvelheted