Döbbenetes adatok Ausztria kórházainak leterheltségéről
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) parlamenti kérdésére adott válaszok során megdöbbentő statisztikák láttak napvilágot az osztrák egészségügyben külföldi állampolgárok ellátásáról. A 2015 és 2024 közötti időszakban Ausztria kórházaiban közel 22 millió alkalommal láttak el nem osztrák állampolgárokat, miközben a kormányzat képtelen megmondani, hogy a költségeket mekkora részt finanszírozták az osztrák adófizetők pénzéből.
A kórházi ellátások statisztikái
A vizsgált időszak alatt naponta átlagosan hatezer külföldi állampolgár fordult meg osztrák klinikákon. A legnagyobb csoportot a török állampolgárok alkották, akik 9,3 millió kezelést kaptak, őket követték a szírek és afgánok 2,7 millió esettel, valamint az ukrán állampolgárok 1,2 millió alkalommal. A migráns hátterű csoportok összességében a teljes ellátórendszer kapacitásának 12-13 százalékát kötik le.
Finanszírozási gondok és átláthatatlanság
Az igazi probléma azonban nem csupán az ellátottak száma, hanem a finanszírozás átláthatatlansága. A szociális minisztérium válasza szerint nincsenek adataik arról, hogy a betegek rendelkeztek-e érvényes E-kártyával, fizettek-e társadalombiztosítást, vagy a költségvetésből finanszírozták-e ellátásukat. A minisztérium köztudottan nem vezet statisztikát a külföldiek által fizetett ellátásokról, ami a közvéleményben megnöveli a bizalmatlanságot.
Migrációs háttér és a visszaélések lehetőségei
2024 elején csupán az állami alapellátásban közel 79 ezer fő részesült, akik többsége nem osztrák állampolgár, hanem menedékkérők vagy ukrajnai menekültek. Ezen kívül további 60 ezer fő él szociális segélyen, akik után az állam finanszírozza a TB-járulékot. Az összesen mintegy 140 ezer, járulékot nem fizető, de ellátásra jogosult személyből közel 122 ezer migráns hátterű, akik anélkül részesülnek ellátásban, hogy valaha is hozzájárultak volna a rendszer támogatásához.
Egészségturizmus és a Dublin-trükk
Az Exxpress osztrák hírportál már tavaly beszámolt az úgynevezett „egészségturizmus” jelenségéről, amely során egyes migránsok célzottan érkeznek Ausztriába, hogy menedékkérelmet nyújtsanak be, csupán azért, hogy ingyenesen hozzáférjenek a magas színvonalú orvosi ellátáshoz. Ezen túlmenően, a „Dublin-trükk” jelensége is aggasztó, ahol migránsok, akik más uniós országokban kellene tartózkodniuk, Ausztriában újabb kérelmet nyújtanak be, aproveitálva a rendszert, amíg eljárásra várnak.
A helyzet romlása és az adófizetők érdekei
Az osztrák kormány a migrációval kapcsolatos költségek átláthatóságával kapcsolatosan egyszerűen „vakrepül”, nem rendelkezik megfelelő statisztikákkal, így képtelen szembenézni a valós költségekkel. Közben az adófizetők pénze ellenőrizhetetlenül folyik el a rendszer résein, ami aláássa a közszolgáltatások integritását és biztonságát.