Kezdőlap Külföldi hírek Szánkón menekült a kegyetlen lakkbőröndös gyilkos

Szánkón menekült a kegyetlen lakkbőröndös gyilkos

által Gabor

Kegyetlen gyilkosságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

1947 és 1948 fordulóján Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében két brutális gyilkosság rázta meg a helyi közösséget. A horrortörténetek középpontjában a lakkbőröndös gyilkos és a gazdag koldusasszony ügye áll. Ezek az események nemcsak a bűnüldözés, hanem a korszak szociális feszültségeivel is összefonódnak.

A lakkbőröndös gyilkos

1947 februárjában egy szörnyű felfedezésre került sor Tiszaladány közelében: a gazdák egy baltával brutálisan megölt férfi holttestére bukkantak. Az áldozat, B. F., egy tiszalöki gazda volt, aki négy nappal korábban tűnt el, kétlovas szánkóján. A gyilkos nem csak az életét oltotta ki, hanem a szánkót is magával vitte. A nyomozók hetek múlva nyomra bukkantak, amikor a Tiszaladányból kivezető úton vérnyomokra lelt a rendőrség. Az áldozat holttestét náddal takarva találták meg.

A nyomozás során a szomszédos területek lakóit is kihallgatták, míg végül a tettes külsejét sikerült körvonalazni: egy 25-30 év közötti férfi volt, fekete hajjal, barna szemekkel, kerek arccal, fekete báránybőrsapkában, sötét mikádókabátban és khaki katonai nadrágban. A szánkón egy nagy, fekete lakkbőrönd is volt, de a gyilkost soha nem sikerült elkapni.

A gazdag koldusasszony tragédiája

1948 januárjában újabb borzalmas gyilkosság rázta meg a környéket. A nyírbátori határban egy női holttestet találtak, akit hatalmas késes támadással öltek meg. Az áldozat D. B.-né, egy 68 éves nyírbátori asszony volt. A rendőrök a helyszínen elfogták a tetteseket, köztük V. S.-t és négy társát, akik hazatérve próbálták eltüntetni a bizonyítékokat.

A házkutatások során számos véres eszközt találtak, köztük az elrabolt ékszereket is. Az elkövetők beismerő vallomást tettek, miszerint már előre eltervezték az asszony megölését. A nő koldulásából meggazdagodott, és a fiatalok ezt akarták megszerezni. A későbbiekben a tettesek visszavonták vallomásukat, de a szörnyű tett következményeként vélhetően a legsúlyosabb büntetéseket kapták.

A múlt árnyai

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében e két ügy emléke máig él, és a helyiek számára a gyilkosságok nem csupán a múlt sötét fejezetei, hanem a társadalmi környezet feszültségeinek is tükörképei. A háború utáni Magyarországban a bűnözés és a kiszolgáltatottság vonatkozásai keverednek a népi hiedelmekkel és a valósággal, emlékeztetve az embereket arra, hogy a kegyetlenség bármikor visszatérhet a történelem színpadára.

Ezt is kedvelheted