Svájc védelmi kiadások emelése: új adóterhek bevezetése a biztonság növelése érdekében
2026 január 29-én jelentették be, hogy Svájc kormánya a következő tíz évben megemeli az általános forgalmi adót (áfa), hogy jelentős forrást biztosítson védelmi kiadásainak növelésére. A Szövetségi Tanács közleménye szerint a romló geopolitikai helyzet tükrében sürgetővé vált a svájci biztonsági és védelmi képességek megerősítése.
Az új intézkedés keretében 2028-tól ideiglenesen, tíz éves időtartamra 0,8 százalékponttal emelik az áfát, amely jelenleg 8,1 százalék. A többletbevételt külön fegyverkezési alapba irányítják, amely hitelfelvételre is jogosult lenne. Ahhoz, hogy az áfa emelése életbe lépjen, alkotmánymódosításra van szükség, így tavasszal társadalmi egyeztetés kezdődik az ügyben.
Svájc védelmi politikája jelentős átalakuláson megy keresztül, mióta Oroszország 2022 februárjában megkezdte Ukrajna ellen irányuló támadásait. Azóta a svájci kormány felülvizsgálja védelmi álláspontját és fokozza az újrafegyverkezést, ugyanakkor tervei között szerepel a katonai együttműködések erősítése más európai államokkal. Ennek ellenére Svájc nem tervezi a NATO-hoz való csatlakozást.
A Szövetségi Tanács tájékoztatása szerint az ország jelenleg a GDP-jének csupán 0,7 százalékát fordítja védelmi kiadásokra, ami az egyik legalacsonyabb arány az európai államok között. A tervezett adóemelés célja, hogy a korábbi, 2032-re vonatkozó célkitűzéseket felülvizsgálja és új, ambiciózusabb célokat tűzzön ki a védelmi kiadások növelése érdekében.
A közelmúltban végzett megszorítások következményeképpen a svájci fegyveres erők felszerelése nem felel meg az aktuálisan felmerülő fenyegetéseknek, mint például a nagy hatótávolságú támadások és a hibrid konfliktusok. A védelmi program új prioritásai közé tartozik a rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerek fejlesztése, a kiberbiztonság növelése, valamint az elektromágneses képességek fokozása.