Halálos földcsuszamlás Indonéziában
Tizenkilenc indonéz tengerészgyalogos tűnt el a Nyugat-Jáva tartományában történt súlyos földcsuszamlás után, amely körülbelül 80 embert sodort el szombat hajnalban. Az indonéz hatóságok hivatalos közleménye szerint a katasztrófa eddig több tucat halálos áldozatot követelt.
A földcsuszamlás a Burangrang hegy lejtőin, Pasir Langu faluban következett be, ahol a tengerészgyalogosok nehéz körülmények között és heves esőzés közepette végeztek gyakorlást. Az alattuk lezúduló sár és törmelék teljesen eltemette a katonák táborát, valamint mintegy 34 lakóházat. Az eredeti 500 fős kereső- és mentőcsapat létszámát 2100 főre emelték a mentési munkálatok gyorsítása érdekében.
A mentési akció során eddig 17 halottat találtak meg, közülük 11-őt már azonosítottak, míg hat áldozat személyazonossága még megállapításra vár. Fontos információ, hogy a halottak között négy tengerészgyalogos is szerepel, akikről Muhammad Ali admirális, az indonéz haditengerészet vezérkari főnöke nyilatkozott. Az eltűnt katonák egy 23 fős elit egységhez tartoztak, amelyet az indonéz–pápua új-guineai határon való biztonsági feladatok ellátására képeztek ki.
Az utóbbi két éjszaka lehullott heves esőzések súlyosan hozzájárultak a földcsuszamlás kialakulásához, amely több mint két kilométer hosszan terült el. Néhány területen a sár vastagsága akár nyolc méterre is rúghatott. A mentőcsapatok rendkívül nehéz körülmények között dolgoznak, mivel a talaj instabilitása és a keskeny hozzáférési utak korlátozzák a nehézgépek bejutását. Abdul Muhari, a Nemzeti Katasztrófavédelmi Ügynökség szóvivője elmondta, hogy a mentési akció során a környéken élő körülbelül 230 lakost kormányzati menedékhelyekre evakuálták.
Indonéziában az esős évszak, amely októbertől áprilisig tart, rendszerint áradásokat és földcsuszamlásokat okoz. A szigetország több mint 17 000 szigetéből áll, ahol sokan hegyvidéki területeken vagy veszélyeztetett ártereken élnek.