Orbán Viktor: Háborús veszélyt hárítottunk el
Brüsszelben egy aggasztó döntéssel összefüggésben, amely a lefoglalt orosz vagyon elvételét célozta, Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy e lépés egy közvetlen háborús fenyegetettséget szüntetett meg. A miniszterelnök a Digitális Polgári Körök (DPK) háborúellenes gyűlésén, Szegeden fejtette ki gondolatait.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a befagyasztott orosz vagyon elvételével Európa hadüzenetet intézett volna Oroszországhoz, amelyet sikerült elkerülniük. Mint mondta, a „postagalambot időben sikerült elkapnunk”, utalva arra, hogy a döntés súlyos következményekkel járhatott volna.
A háborús konfliktusra vonatkozó megjegyzések
A miniszterelnök kifejtette, hogy a háború során az egyik fél vagyonának elvonása és a másik félnek való átadása egyértelműen azt jelenti, hogy az ország már részt vesz a harcban, és „nyakig benne van” a konfliktusban. Emellett kiemelte, hogy a háború utáni rendezések során a pénzügyi aspektusok jelentős szerepet játszanak, hiszen a vesztes felet gyakran kötelezik a kártérítések megfizetésére, és Magyarország is tapasztalta ezt mindkét világháborút követően.
Orbán Viktor arra figyelmeztetett, hogy a kérdésekről a háború végeztével lehet semleges és konstruktív módon beszélni, azonban a konfliktus idején nem szabad semmiféle előnyhöz juttatni az egyik oldalt. Kifejtette, hogy a háború alatt „belevonódtál” a konfliktusba, és ezt elkerülendő fontos, hogy tudatosan kerüljék el az ilyen jellegű lépéseket.
Forrás: www.origo.hu/belpol/2025/12/a-miniszterelnok-nem-kertelt-kozvetlen-haborus-veszelyt-haritottunk-el