Németország a Vészhelyzeti Riasztás Nagy Próbájára Készült
2025. szeptember 11-én Németországban az ország minden területén megszólaltak a szirénák és a mobiltelefonok, amikor az állami hatóságok éles gyakorlat keretében tartották meg az éves vészhelyzeti riasztást. Ez a gyakorlat célja, hogy a lakosság és a szakemberek felkészüljenek egy esetleges valódi veszélyhelyzetre.
Az Éves Riasztás Célja és Folyamata
A német Warntag keretében a szövetségi, tartományi és helyi szervek egyidejűleg indították el a hivatalos vészhelyzeti jelzéseket. A riasztás során a lakosság értesítése mobiltelefonokon, különféle applikációkon, televízión és rádióban, közterületi kijelzőkön, valamint szirénákon keresztül történik. Az értesítés 11:45-kor zárult.
Technológiai Innovációk a Figyelmeztetési Rendszerben
A közelmúltban kipróbált új technológia, az Automatic Safety Alert (ASA) rendszer lehetővé teszi a figyelmeztetések DAB+ rádiókon való kiküldését is, biztosítva, hogy a lakosság akkor is értesüljön, ha a mobilhálózat vagy az internet nem működik.
A Lakosság Biztonságának Növelése
A Warntag célja a riasztási rendszer gyenge pontjainak feltárása, hogy vészhelyzetekben a lehető leggyorsabban és hatékonyabban érjék el a lakosságot. A tapasztalatok alapján a riasztási hatékonyság folyamatos növekedést mutat, 2020-hoz képest, amikor jelentős problémák merültek fel a késlekedések miatt, a legutóbbi próbák során a lakosság 96%-a már időben értesítést kapott valamilyen csatornán.
A Lakossági Tudatosság Fokozása
A gyakorlat nemcsak technikai aspektusait vizsgálja a riasztásnak, hanem a lakosság kellő tájékoztatását és felkészülését is elősegíti, így lehetővé téve, hogy a lakosok tudják, hogyan reagáljanak a jelzésekre.
Forrás: www.origo.hu/nagyvilag/2025/09/riasztas-volt-nemetorszagban-szirenak-megremult-lakosok